Resultatlista Baldersnäsjoggen 2008
2 Augusti 2008 - 26:e Baldersnäsjoggen !
Dals Långeds IK


       
  Pojkar 2 km    
  Namn Klubbnamn Sluttid
1 Philip Keterlins SK Granan 7,02
2 David Rimbe Vallentuna FK 7,07
3 Johan Andersson Nyköping BIS Friidrott 7,25
4 Oscar Björkengren Floda IBK 7,33
5 Anton Magnusson Bengtsfors 7,43
6 John Andersson Eds SK 7,56
7 Daniel Söderqvist Bäckefors IF 7,57
8 Alfred Martinsson Majafolket 8,04
9 Patrik Fransson Färgelanda IF 8,05
10 Oscar Zetterström Bengtsfors BOIS 8,09
11 Petrus Eriksson DLIK 8,10
12 Noak Sanderberg Åmåls OK 8,15
13 Isac Sanderberg Åmåls OK 8,22
14 Simon Johansson ÖBK 8,37
15 Erik "Tösse" Andersson Tösse IF 8,42
16 Albin Thunberg Sävedalens AIK 8,43
17 Sebastian Bromander Åmål 8,45
18 Joel Gustavsson Bengtsfors BOIS 8,46
19 Anton Hansson Bengtsfors BOIS 8,47
20 Gustav Blom Eds SK 8,51
21 Axel Larsson Frändefors 8,54
22 Hugo Blom Eds SK 8,57
23 Joel Rydén Örebro 9,13
24 Erik Karlsson Ed 9,25
25 Alex Antonsson DLIK 9,32
26 Melker Sandell Halvorstorps IS 9,56
27 Leo Paulsson DLIK 10,02
28 Jesper Jakobsson Hedekas IF 10,04
29 Rasmus Lilljeqvist Dals Långed 10,05
30 Jesper Östberg Långserud 10,07
31 Markus Andersson Nyköpings Kanotklubb 10,14
32 Erik Andersson Nyköpings Kanotklubb 10,16
33 Alexander Speerli FC Ägeri 10,19
34 Lukas Segerbjörk DLIK 10,23
35 Jonathan Andersson Tösse IF 10,26
36 Isak Larsson Frändefors 10,39
37 Oscar Ljungqvist DLIK 10,55
38 Emil Karlsson Billingsfors 11,03
39 Isak Olsson Bengtsfors 11,41
40 Pontus Berg DLIK 11,54
41 Lucas Paulsson DLIK 11,57
42 Joel Henriksson Hedekas IF 12,13
43 Albin Andersson Tösse IF 12,29
44 Albin Halvordsson DLIK 13,04
45 Kim Viktorsson Bengtsfors 13,23
46 Samuel Eriksson Eds SK 13,30
47 Luke Marney Bäckefors 14,03
48 Jonathan Antonsson DLIK 14,39
49 Willian Ljungqvist DLIK 15,17
50 Adam Halvordsson DLIK 16,22
51 Axel Karlsson Laxarby IF 20,56
52 Adam Vik Martinsson DLIK 21,11
53 Olle Johansson DLIK 21,52
  Flickor 2 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Linda Hansson Högsäters GF 6,58
2 Frida Hansson Högsäters GF 7,22
3 Ida Holmedahl Trollhättans SOK 7,35
4 Laura Lindström Bengtsfors BOIS 7,40
5 Lovisa Keterlins SK Granan 7,41
6 Julia Schytzer IF Göta 7,59
7 Josefin Andersson IF Viken 8,11
8 Mathilda Ruus IK Springväst 8,20
9 Emelina Schytzer IF Göta 8,23
10 Frida Karlsson DLIK 8,24
11 Matilda Damlin Bengtsfors BOIS 8,26
12 Stina Segerbjörk DLIK 8,27
13 Matilda Eriksson DLIK 8,38
14 Emma Danielsson Bäckefors IF 8,41
15 Fanny Lilljeqvist Dals Långed 9,24
16 Matilda Johansson Bäckefors IF 9,27
17 Cecilia Johansson Bäckefors IF 9,31
18 Bella Antonsson DLIK 9,33
19 Alva Åberg Floorsisters, DCSW 9,34
20 Elin Isaksson Bäckefors IF 9,37
21 Smilla Antman Karlstad 9,48
22 Moa Roll DLIK 9,51
23 Maria Eriksson Eds SK 9,53
24 Evelina Rydén Örebro 9,58
25 Caludia Gustavsson Bengtsfors BOIS 10,06
26 Fanny Jansson Floorsisters, DCSW 10,08
27 Jennifer Söderqvist Bäckefors IF 10,17
28 Signe Johansson Karlstad 10,18
29 Johanna Sundström DLIK 10,20
30 Frida Martinsson Majafolket 10,45
31 Matilda Olsson Bäckefors IF 10,53
32 Elin Åberg Floorsisters, DCSW 10,57
33 Kajsa Segerbjörk DLIK 11,04
34 Elina Källström Bäckefors IF 11,12
35 Anna Lena Speerli FC Ägeri 11,18
36 Emma Blom Eds SK 11,30
37 Judith Dalbert DLIK 11,33
38 Hilda Antman Karlstad 11,58
39 Wilma Gustavsson Bengtsfors BOIS 12,01
40 Tilda Marjomaa Baggens IK 12,05
41 Klara Lilljeqvist DLIK 12,31
42 Elin Weiland DLIK 12,33
43 Ronja Nätt DLIK 12,45
44 Johanna Berg DLIK 12,46
45 Filippa Nystedt Friskis & Svettis Ed 13,01
46 Philippa Reidevall DLIK 13,02
47 Wilma Eriksson DLIK 13,03
48 Emilia Fredin Bengtsfors IF 13,11
49 Frida Enarsson Bengtsfors IF 13,13
50 Tilda Aronsson Bengtsfors IF 13,26
51 Rajmonda Qupevaj Dals Långed 15,04
52 Thea Johansson DLIK 15,10
53 Tindra Karlsson DLIK 15,20
54 Klara Vikström Aloand. DLIK 16,15
55 Ebba Blom Friskis & Svettis Trollh 22,05
  Pojkar 3,5 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Marcus Ruus IK Springväst 12,27
2 Viktor Thorn Bengtsfors BOIS 12,38
3 Gabriel Thorn Bengtsfors BOIS 13,17
4 Ludwig Wenklo Kungälvs OK 15,02
5 Albin Lilljeqvist Bengtsfors 15,54
  Flickor 3,5 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Johanna Berntsson Stenungsunds Friidr.
13,47
2 Frida Lilja Sävedalens AIK
14,06
3 Frida Guttke Dals Långed
16,07
4 Lovisa Frid DLIK
16,28
5 Ida Wenklo Kungälvs OK
18,02
  Damer 6 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Rebecka Andersson Strömstad Löparklubb 22,31
2 Catharina Thorn Bengtsfors BOIS 22,41
3 Madeleine Thorn Bengtsfors BOIS 23,35
4 Kerstin Whålen IF Göta 25,11
5 Elisabeth Hansson IFK Lidingö 25,33
6 Lena Westman Hälle IF 25,39
7 Victoria Thorn Bengtsfors BOIS 27,03
8 Lisa Johansson OK Tyr 27,27
9 Anna Lövgren Karlstad 27,54
10 Carin Remneland Bengtsfors BOIS 27,56
11 Helena Eriksson Eds SK 28,13
12 Turid Magnusson SPI Dalsland 28,28
13 Erika Olsson Bengtsfors 29,12
14 Helena Karlsson Bengtsfors 29,14
15 Sara Granqvist IF Göta 29,31
16 Isabelle Johansson Strömstad IF 29,37
17 Sofia Karlsson Svanskog 29,50
18 Gaby Hain Not Quite 30,55
19 Malin Elfstedt Hannebol 30,59
20 Elina Herranen Ytterby 31,19
21 Cathy Almgren Billingsfors GF 31,21
22 Paula Hagman Hammarö 31,30
23 Helena Keterlins SK Granan 31,52
24 Lena Johansson Bäckefors IF 32,20
25 Anna Rydén Örebro 32,34
26 Karin Johansson Örebro 32,35
27 Madeleine Jacobsson Friskis &Svettis Trollh 32,36
28 Kajsa Knape Karlstad 32,44
29 Barbro Berntsson Stenungsund Friidrott 32,49
30 Åsa Lidman Munkedal 32,59
31 Jenny Knape Åmål 33,13
32 Katarina Jansson Mellerud 33,17
33 Madelene Karlsson Bengtsfors 33,31
34 Kerstin Karlsson Årjäng 33,32
35 Anna-Stina Andersson Dals Långed 33,36
36 Hanna Forsdahl DLIK 33,42
37 Iréne Gustafsson Skåpafors IF 33,45
38 Marie Karlsson Swesports 33,46
39 Jenny Christensen DLIK 33,57
40 Helena Holmberg Borås 34,24
41 Veronika Bode Sus Vehrte 34,28
42 Marit Johansson DLIK 34,42
43 Malena Rådén Fengersfors IK 34,47
44 Annika Karlsson Ed 34,48
45 Filippa Särud DLIK 34,49
46 Karolin Bryntesson DLIK 34,50
47 Maritha Larsson Kils AIK 34,53
48 Petra Christensen DLIK 34,56
49 Mariann Elfstedt-Östberg Långserud 35,22
50 Marita Elfstedt Svanskog 35,27
51 Anna Enlöf DLIK 35,56
52 May Larsson DLIK 35,57
53 Maria Gustavsson Bengtsfors BOIS 35,58
54 Åsa Nystedt Friskis & Svettis Ed 35,59
55 Benita Antman Karlstad 36,04
56 Carina Åkeson Frändefors 36,10
57 Lotta Erixon DLIK 36,27
58 Maritha Johansson Strömstad Löparklubb 36,50
59 Viktoria Martinsson Majafolket 37,01
60 Camilla Andersson Ödskölt 37,36
61 Susanne Lilljeqvist Bengtsfors 37,53
62 Angelica Widen DLIK 38,05
63 Sophie Bretschneider Tösse 38,26
64 Gull-Britt Vik DLIK 38,36
65 Kristina Leander Laxarby 39,21
66 Sofia Alfredsson DLIK 39,41
67 Caroline Bryntesson Bengtsfors 39,42
68 Silke Bretschneider Tösse 39,45
69 Monica Andersson Brålanda IF 40,20
70 Agneta Bürgemeister Fengersfors 41,22
71 Jeanette Faeder Årsta 46,00
  Herrar 6 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Henrik Hansson Strömstad Löparklubb 19,34
2 Joakim Nätt Hälle IF 19,48
3 Marcus Andersson Strömstad Löparklubb 20,20
4 Anders Johansson Högsäters GF 20,51
5 Marcus Calais DLIK 21,53
6 Leif Thorn Bengtsfors BOIS 22,16
7 Martin Berntsson Stenungsund Friidrott 22,35
8 Per Klevestedt Trollhättan 22,38
9 Örjan Emanuelsson Bengtsfors BOIS 23,19
10 Axel Lindström Bengtsfors 23,21
11 Erik Höök Åmåls OK 23,24
12 Dan Carlson Svinbäckens LK 23,26
13 Marcus Remneland Bengtsfors BOIS 23,31
14 Andreas Forsberg Hammarö 23,53
15 Niclas Schützer Svinbäckens LK 23,58
16 Karl Gustafsson Lalles IK 24,03
17 Lars-Erik Carlsson IF Göta 24,13
18 Samuel Larsson Ölme 24,24
19 Anders DLIK Johansson DLIK 24,30
20 Daniel Karlsson DLIK 24,34
21 Joakim Gustafsson Ed 24,35
22 Lennar Jansson IF Göta 24,36
23 Kjell Svensson Säffle Friidrott 24,38
24 Tomas Fredriksson Ormansbyn 24,45
25 Robin Marsell Bengtsfors 24,59
26 Simon Danielsson Vänersborg 25,17
27 Mikael Ömnehag Billingsfors IBK 25,24
28 Henrik Olofsson DLIK 25,34
29 Mike Weiland DLIK 25,36
30 Ulrik Lager Bengtsfors BOIS 25,45
31 Elis Lindström Bengtsfors BOIS 25,48
32 Linus Gustafsson Lalles IK 25,55
33 Peter Olsson Bengtsfors 26,06
34 Christian Olsson Ånimskog 26,11
35 Stefan Andersson Hannebol 26,13
36 Johan Lilljeqvist Bengtsfors 26,23
37 Roger Holmedahl Hammarö 26,42
38 Per-Erik Olsson Bäckefors IF 26,44
39 Jonas Holmberg Borås 26,51
40 Thomas Bretschneider Tösse 26,59
41 Öivind Höe Rygge IL 27,12
42 Joakim Nystedt Eds FF 27,16
43 Christer Karlsson Svanskog 27,41
44 Roger Buhrman Trollhättan 27,44
45 Markus Fredriksson Bengtsfors 27,45
46 Henrik Olsson Olssons Rör AB 27,49
47 Krister Rehnlund DLIK 27,51
48 Rickard Sundell Technogarden 27,53
49 Kent Holmedahl Skåpafors IF 27,55
50 Tony Aloandersson DLIK 28,05
51 Johan Martinsson DLIK 28,07
52 Kurt Andersson Åmål 28,09
53 Stefan Björkman Billingsfors 28,11
54 Stefan Svensson DLIK 28,16
55 Kenneth Frid DLIK 28,23
56 Andreas Widén Billingsfors 28,37
57 Janne Eriksson Eds SK 28,40
58 Tommy Nilsson Karlstad 28,41
59 Michael Karlsson Skåpafors IF 28,50
60 Christer Rydén Örebro 29,00
61 Maximilian Kase Fengersfors 29,11
62 Gunnar Dahlstrand Åmåls OK 29,13
63 Jakob Frid DLIK 29,15
64 Lars-Åke Edvardsson Bengtsfors 29,18
65 Lennart Davidsson Friskis&Svettis U-valla 29,21
66 Kjell Winge Höghedens SLK 29,22
67 Mikael Engqvist SK Granan 29,23
68 Oscar Engqvist SK Granan 29,24
69 Jan-Stefan Karlsson Årjäng 29,25
70 Leif Olsson Bengtsfors 29,40
71 Martin Wessman Johanneshov 29,47
72 Jan Andersson DLIK 29,51
73 Martin Melin Ed 29,52
74 Martin Johannesson Trollhättan 29,54
75 Kent Persson Tösse 30,16
76 Sören Henriksson Assarebyns IF 30,24
77 Andreas Gustafsson Skåpafors IF 30,32
78 Per-Erik Widén Billingsfors 30,35
79 Johnny Spångberg DLIK 30,40
80 Mikael Johansson DLIK 30,42
81 Pierre Carroz Fengersfors 30,55
82 Stefan Halvordsson DLIK 31,02
83 Stefan Edvardsson Bengtsfors 31,11
84 Erik Edgren Billingsfors 31,35
85 Niklas Noreliusson Åmål 32,08
86 Nils Rogan Långeds Mekaniska 32,13
87 Gunnar Bjerk Dals Långed 32,19
88 Daniel Larsson Bengtsfors 32,25
89 Rolf Jacobsson Saab IF 32,37
90 Jimmy Martinsson Majafolket 33,35
91 Emil Thorp DLIK 33,40
92 Andreas Andersson Bvp Mellerud 33,55
93 Olle Lindh Billingsfors 33,56
94 Jens Dahlin Trollhättan 34,05
95 Hans-Olof Larsson Ödskölt 34,51
96 Roland Pålsson Tanumshede 35,14
97 Jörgen Moberg Sorkedalens IK 35,28
98 Rolf Speerli FC Ägeri 35,35
99 Lennart Alette Ytterby 35,51
100 Helge Gustafsson Frändefors 37,00
101 Ulf Karlsson Ed 38,00
102 Kurt Samuelsson Friluftsfrämj. Befors 40,31
103 Svenning Leander Åmål 42,05
104 Göran Ekman Hagens AIK 53,15
105 Bengt Ahlstrand Åmåls FBU-förening 57,03
106 Richard Svensson Säffle Kommun 62,17
  Damer 12 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Lena Holmgren IF Göta 48,27
2 Anna Axelsson Billingsfors GF 54,00
3 Pia Jonsson Karlstad 55,12
4 Maria Eriksson Astra Zeneca IF 56,07
5 Johanna Wånggren Billingsfors GF 56,44
6 Monica Jansson Fengersfors 57,18
7 Annacarin Olsson Mellerud 58,30
8 Maria Larsson Göteborg 60,46
9 Viveka Olsson Bengtsfors 62,32
10 Kristina Andreasson Mellerud 62,41
11 Jonna Holmedahl Hammarö 67,42
12 Michelle Johansson Strömstad Löparkl. 69,28
13 Elin Andersson Mellerud 71,22
14 Catherine Bergström Bengtsfors 72,57
15 R-M Abrahamsson Bengtsfors 73,40
16 Carina Mattson Ytterby 82,16
17 Birgitta Alette Ytterby 82,21
  Herrar 12 km    
  Namn Klubb Sluttid
1 Anders Soovik Kongahälla AIK Friidr. 39,37
2 Leif Sjöström IF Göta 40,18
3 Per Lilja IF Kville 41,46
4 Torbjörn Lilliebjelke Strömstad Löparklubb 42,40
5 Robert Westman Hälle IF 43,01
6 Martin Engelin Trollhättan 43,48
7 Ole Kjell Langmyren DnB Nor 44,13
8 Dirk Albrecht LG Tönning St Peter 44,54
9 Lennart Björkman Håfreströms IF 45,21
10 Bengt Ohlsson Tanums IF 45,24
11 Johnny Lidman Hälle IF 46,07
12 Hans Rimbe Vallentuna FK 46,20
13 Pontus Johannesson Bengtsfors BOIS 46,56
14 Patrik Lundgren OK Kroppefjäll 47,11
15 Mikael Gustafsson Göteborg 47,12
16 R. Pantern(L.Hansson) Hällesåker IF 47,39
17 Jörgen Eriksson Gestad SK 47,56
18 Fredrik Eriksson IF Göta 48,21
19 Jan Arne Johnsen Proyll 48,41
20 Peter Eriksson Mellerud 49,20
21 Hans-Olof Mattiasson Strömstad Löparklubb 49,21
22 Tomas Jonsson TH Running Team 49,26
23 Bengt Berntsson Stenungsunds Friidrott 49,31
24 Hans Jansson Kils AIK 49,40
25 Jon Flesjå Askim IF 49,44
26 Tomas Johansson Strömstad Löparklubb 50,39
27 Tomas Augustsson OK Kroppefjäll 50,46
28 Age Stålberg Åmål 50,51
29 Diego Pettersson Mölndal 50,55
30 Leif Ålgårdh Trollhättan 51,12
31 Peter Johansson Molkom 51,26
32 Morgan Skogh Länsförsäkringar 51,49
33 Mats Fredriksson SK Granan 52,40
34 Robert Johansson Ericsson SK, Kumla 53,00
35 Gustav Nordlander DLIK 54,15
36 Tobias Alette Ytterby 54,19
37 Conny Blom Utan Kor 54,27
38 Dan-Åke Johansson PEAB Väst IF 55,16
39 Mikael Hoffström Strömstad Löparklubb 55,18
40 Peter Eriksson IF Göta 55,27
41 Anders Frid Västerås 55,31
42 Benny Axelsson Ödsmål 56,40
43 Roger Vackenfeldt OK Kroppefjäll 56,57
44 Jhonny Lystad OK Kroppefjäll 57,17
45 S-G Näs Utan Kor 57,31
46 Ulf Söderblom Melleruds TK 58,06
47 Henrik Nyström Eds SK 58,46
48 Fredrik Lilljeqvist OK Stigsökarna 58,51
49 Jan Lorentsson Dals Långed 59,09
50 Lars Holm IK Bergaström 60,51
51 Dan Johansson Ed 61,01
52 Michael Andersson Bvp Mellerud 61,32
53 Patrik Wallman Bvp Mellerud 62,53
54 Henrik Bemersjö Uppsala 64,40
55 Richard Gamnis Skårnäs IK 66,12
56 Lennart Gamnis Skårnäs IK 66,28
57 Henrik Johansson-Kask Mellerud 68,30
58 Christer Njord IK Favör 68,31
59 David Almqvist Mellerud 68,36
60 Jon Alette Ytterby 78,04
  Gångklass    
  Namn Klubb
  Kajsa Blom Eds SK  
  Lasse Norman Åmål
  Per-Arne Norman Trollhättan
  Berndt Balder Bengtsfors
  Ulrika Lilljeqvist Dals Långed
  Göran Ek Bvp Mellerud
  Anders Almér Bvp Mellerud
  Pelle Bohlin DLIK
  Gunnar Spångberg DLIK
  Arne Pettersson DLIK
  Eiron Alfredsson DLIK
  Maj-Lis Buhrman Trollhättan
  Jan-Inge Andersson Trollhättan
  Anita Olsson BIF
  Johanna Isaksson BIF
  Anne Brissach Ryggejoggen
  Marie Wallin Mellerud
  Inger Rimbe Vallentuna FK
  Kenneth Halvordsson DLIK

<-- tillbaka