Resultatlista Baldersnäsjoggen 2014
2 Augusti - 32:e Baldersnäsjoggen
Dals Långeds IK
    MINIMARATON    
  Startnr: Namn: Klubb:  
  600 Emil Lehmus DLIK  
  601 Agnes Lehmus DLIK  
  602 Viktor Stenelind ED  
  603 Siri Richardsson Mellerud  
  604 Kristoffer Bäck Årjäng  
  605 Maja Pettersson-Pohl Ed  
  606 Wilma Pettersson-Pohl Ed  
  608 Olle Qvick DLIK  
  609 Thelma Blom Ed  
  610 Stella Ottosson Näsets Sk  
  611 Arvid Saba Team Ödetorp  
  612 Agnes Frisk Sörby  
  613 Elvin Galborgen Eds SK  
  614 Viggo Galborgen Eds SK  
  615 Theodor Park Team Solbacka  
  616 Benjamin Park Team Solbacka  
  617 Stella Park Team Solbacka  
  618 Astrid Leandersson Karlstad  
  619 Signe Leandersson Karlstad  
  620 Ella Constantin Mellerud  
  621 Melvin Constantin Mellerud  
  622 Emma Calais Torslanda  
  623 Levis Gustavsson Bäckefors  
  624 Max Lystad Mellerud  
  625 Liam Green Vällingby  
  626 Livia Petrén Växjö  
  627 William Danielsson Åmål  
  628 John Danielsson Åmål  
  629 Isac Danielsson Åmål  
  630 Hugo Mellgren Bengtsfors  
  631 Maximilian Dagström Skåpafors  
  632 Gustav Eriksson Mellerud  
  633 Elsa Clarholm Eriksson Mellerud  
  634 Greta Clarholm Eriksson Mellerud  
  635 Ellen Pettersson Åmål  
  636 Signe Pettersson Åmål  
  637 Hjördis Malm Högsäter  
  638 Lukas Clasén Jönköping  
  639 Annie Grindange Sollentuna  
  640 Carl Grindange Sollentuna  
  641 Axel Strand Bäckefors  
  642 Alice Strand Bäckefors  
  643 Milo Moen Karlsson Bengtsfors  
  644 Alvin S Johnsen Ödegården  
  645 Hampus Gustafsson Eds Sk  
  646 Joel Gustafsson Eds Sk  
  647 Vendela Olsson    
  648 Andreas Olsson    
  649 Agnes Frid DLIK  
  650 Julius Tingberg Göteborg  
  651 Hugo Guttke Hammarö  
  652 Noah Tidén Karlstad  
  653 Maja Bergström Bengtsfors  
  654 Ingrid Waddington Göteborg  
  657 Elisabeth Waddington Göteborg  
  658 Per Malm    
  659 Lisa Malm    
  661 Axel Gustafsson Göteborg  
  662 Signe Dåverhög Kristinehamn  
  663 Eric Åhl Jensen Åmål  
  664 Hannah Höök Karlstad  
  665 Hanna Eklund Hammarö  
  666 Emil Kvaldèn NSI  
  667 Elias Kvaldèn NSI  
  668 Elin Kvaldèn NSI  
  669 Jonathan Palm DLIK  
  670 Algot Tersing Ok Flunehof  
  671 Alfred Tersing Ok Flunehof  
  673 Freja Larsen Ed  
  674 Vega Moberg DLIK  
  675 Franz Moberg DLIK  
  676 Ellen Rehnlund    
  677 Albert Rehnlund    
  678 Leo Gottman    
  679 Melvin Nätt    
  680 Hanna Carlsson    
  681 Evina Alsterberg    
  682 André Johansson SK Granan  
  683 Leon Larsson Karlstad  
  684 Harry Mellgren    
  685 Ada Wahlström    
  686 Leander Wahlström    
  687 Willis Wånggren Bengtsfors IF  
  688 Haley Vennerström Hansson    
  689 Felix Lundberg    
  690 Jenny Holmedahl    
  691 Tim Bareis    
  692 Leon Marchini    
  693 Leo Larsson    
  694 Alfred Johansson    
  695 Lovisa Östberg    
  696 Edvin Vilhelmsson    
  697 Albin Rasmusson    
  698 Alve Fors Berger    
  699 Tuva Nätt    
  751 Ebba Löfving    
  752 Ella Magnusson    
  753 Oscar Magnusson    
  754 Elias Magnusson    
  755 Tage Magnusson Wessman    
  756 Hugo Sjöling    
  757 Noa Ståhl    
  758 Elly Persson    
  759 Isabella Sylvan    
  760 Lucas Johansson    
  761 Liam Johansson    
  763 Alexander Önnehag    
  764 Oliver Green    
  765 Benjamin Nyström    
  766 Ellen Gråsjö    
  767 Iris Mäki    
  768 Jack Uddén    
  769 Hubert Persson    
  770 Chloé Persson    
  771 Erik Wånggren    
  772 Theo Schwartz    
  773 Hilda Fredsiksson    
  774 Meja Remneland Melin    
  775 Saga Ahlbom    
  776 Philippa Bäckman    
  777 Gustav Bäckman    
  778 Noel Vik Martinsson    
  779 Movitz Lymar    
  780 Kevin Glomeus    
  781 Nathanael Norgren    
  782 Elis Carlman    
  783 Lennart Speerli    
  784 Maja Åberg    
  785 Molly Henriksson    
  786 Filip Larsson    
  787 Linnéa Larsson    
 
     
    Pojkar 2 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 21 Albin Andersson IF Viken 7.03
2 24 Erik Karlsson Ed 7.10
3 4 Lucas Paulsson DLIK 7.16
4 1 Joel Blom Håfreströms IF 7.27
5 52 Love Lundsgård   7.39
6 44 Oscar Nätth   7.51
7 27 Oskar Larsson Mellerud 7.58
8 22 Jonathan Andersson IF Viken 8.06
9 46 Vilmer Kling   8.10
10 47 Frans Persson Tåsjö IF 8.12
11 5 Alexander Bäck Årjäng 8.18
12 18 Kristoffer Johansson / Eliasson ED 8.21
13 6 Jonathan Bäck Årjäng 8.23
14 3 Adam Halvordsson DLIK 8.25
15 15 Oscar Calais Torslanda 8.32
16 39 Albin Sundström   8.33
17 50 Isak Ahlbom   8.37
18 49 Oliver Klockargård   8.46
19 43 Zakarias Östberg KS Edsbowlarna 8.48
20 2 Isak Blom Håfreströms IF 8.58
21 45 Jonathan Martinsson   9.00
22 30 Leo Larsen Ed 9.09
23 13 Victor Dahl Stockholm 9.14
24 36 Tage Johansson Eds FF 9.16
25 29 Viktor Tellander Göteborg 9.18
26 42 Liam Marchini   9.19
27 7 Hugo Koivumäki DLIK 9.27
28 10 Vincent Ottosson Näsets Sk 9.30
29 31 Johan Timell DLIK 9.37
30 41 Paul Bareis   9.42
31 48 William Sundström   9.43
32 25 Erik Gustafsson Göteborg 9.47
33 51 Viktor Andersson   9.56
34 17 Jonathan Johansson / Eliasson ED 10.09
35 23 Axel Bergström Årjäng 10.14
36 14 Olle Johansson DLIK 10.18
37 32 Leo Josefsson DLIK 10.24
38 38 Rasmus Jensen   10.24
39 20 Benjamin S Johnsen Ödegården 10.35
40 40 Alvin Holmberg DLIK 10.37
41 37 Elliot Freudenthal   10.39
42 19 Colin Nettelbo Karlstad 10.52
43 26 Mille Woldberg Bengtsfors 11.09
44 33 Jonathan Antonsson DLIK 11.09
45 12 Gabriel Bechara Håfreström 11.20
46 34 Alex Kaller   12.12
47 16 Vincent Gustavsson Bäckefors 12.16
48 35 Magnus Rörmyr   12.16
49 11 Walter Åkerblom Håfreström 13.47
       
    Flickor 2 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 101 Elin Weiland Edsk 7.52
2 104 Lovisa Jansson Skåpafors 7.59
3 135 Tilda Marjomaa   8.02
4 107 Louise Hallander Linköping 8.12
5 109 Clara Johansson Bäckefors 8.24
6 127 Nannie Johansson SK Granan 8.28
7 144 Lena Speerli   8.33
8 138 Vera Persson Tåsjö IF 8.59
9 112 Rebecca Bälter Torslanda 9.01
10 108 Frida Johansson Bäckefors 9.02
11 137 Elsa Kling   9.02
12 141 Emma Klockargård   9.06
13 103 Alice Jansson Skåpafors 9.18
14 134 Josefin Sjöling   9.31
15 126 Nellie Bergdahl   9.39
16 116 Elsa Malm   9.40
17 115 Wilma Karlsson Ed 9.41
18 133 Nike Sörensen Sävedalens AIK 9.50
19 120 Karina Gundersen DLIK 9.56
20 119 Alva Timell DLIK 10.09
21 122 Alice Tersing Ok Flunnehof 10.22
22 113 Emma S Johnsen Ödegården 10.40
23 128 Tindra Karlsson DLIK 10.47
24 130 Irma Johansson Eds FF 10.57
25 118 Ida Bratt DLIK 11.00
26 140 Nea Utter   11.05
27 136 Wilma Paulsson   11.17
28 105 Dorotea Åkerblom Håfreström 11.18
29 125 Minea Alsterberg   11.31
30 102 Alice Bjurström Trollhättan 12.07
31 124 Celice Alsterberg   12.12
32 100 Emilia Richardsson Mellerud 12.17
33 114 Sofia Zeballos   12.26
34 139 Alva Önnehag BIBK 12.31
35 117 Nicki Löfgren DLIK 12.58
36 131 Klara Wånggren   13.03
37 110 Thea Johansson DLIK 13.06
38 111 Ella Green Vällingby 13.27
39 132 Ida Larsson   13.48
40 106 Yumna Hajmohamed Bengtsfors 13.51
41 143 Matilda Karlsson   13.57
42 142 Ella Wånggren   14.04
       
    Pojkar 3,5 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 207 Albin Thunberg   13.47
2 202 Sigurd Rörmyr   15.10
3 201 Albin Hallander Linköping 15.16
4 200 Alexander Zeballos   19.18
5 206 Robert Johansson   20.27
6 205 Emil Fjellklang   23.01
       
    Flickor 3,5 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 250 Sofia Johansson Håfreström 15.10
3 253 Anna Bengtsson SAIK 15.16
4 252 Gunilla Larsson Mellerud 17.33
5 255 Ebba Leandersson Eds FF 18.22
6 254 Moa Larsen Ed 19.21
       
    Herrar 6 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 389 Elias Björnson   18.44
2 395 Viktor Thorn   20.37
3 391 Joakim Nätth   20.46
4 333 Marcus Calais DLIK 21.24
5 359 Peter Olsson Bengtsfors 21.57
6 346 Gustaf Eklund Karlstad 22.22
7 377 Per Lilja FF Kville 22.28
8 306 Marcus Lind KM Solvikingarna 22.43
9 313 Magnus Andersson HAIF 23.15
10 350 Joakim Gustafsson Swesports 23.15
11 394 Örjan Emanuelsson   23.25
12 300 Tomas Bäckman Solvikingarna 23.40
13 362 Erik Höök Karlstad 23.54
14 338 Leo Mellgren Bengtsfors 23.57
15 397 Tommy Reuter   24.10
16 353 Stefan Andersson Tösse 24.15
17 390 Fredrik Persson   24.34
18 352 Peter Elvborn Säffle 24.37
19 301 Rickard Lehmus DLIK 24.42
20 330 Simon Johansson Örebro 24.42
21 303 Mike Weiland BIK 24.43
22 349 Niclas Schytzer Karlstad 24.58
23 400 Peter Carlman   25.29
24 363 Johan Eklund Hammarö 25.54
25 332 Anders Leandersson Karlstad 26.01
26 370 Jakob Fridh DLIK 26.21
27 375 Tobias Aletter   26.33
28 367 Jonatan Nilsson BOIS 26.37
29 341 Henrik Pettersson Åmål 26.43
30 312 Andreas Widén BIK 26.46
31 347 Erik Jaldell Karlstad 26.52
32 329 Ulrik Lager Bengtsfors Bois 26.56
33 388 Lars Olsson   27.04
34 398 Henrik Blomqvist   27.16
35 326 Lars Henrik Galborgen Eds SK 27.18
36 336 Christoffer Petrén Växjö 27.19
37 360 Björn Andersson Göteborg 27.40
38 399 Johan Liljeqvist   27.42
39 324 Kenneth Frid Dals Långed 28.12
40 371 Ulf Gottman   28.29
41 315 Kenneth Larsson Vänerborg 28.32
42 328 Markus Nyman Högsäter 28.39
43 382 Jens Dahlin   28.47
44 393 Kenth Holmedahl   28.53
45 348 Conny Konz Karlstad 28.56
46 319 Andreas Pettersson Tösse IF 28.57
47 369 Nils Rogan DLIK 29.00
48 305 Jimmy Martinsson Majafolket 29.06
49 381 Peter Freudenthal   29.08
50 358 Henrik Olofsson Dals Långed 29.11
51 342 Robin Gustafsson Bengtsfors 29.12
52 372 Tobias Dahlin Kil 29.31
53 340 Johnny Eriksson Mellerud 29.40
54 309 Marcus Carlsson Åmål 29.43
55 310 Kurt Andersson Mellerud 29.44
56 387 Fabian Albinsson   29.47
57 331 Tony Aloandersson DLIK 30.24
58 385 Mats Jonasson   30.32
59 354 Mats Klockargård Lindome 30.35
60 314 Christian Svensson Kallinge 30.36
61 386 Håkan Jansson   30.37
62 402 Andreas Näslund   30.39
63 384 Martin Andersson   30.41
64 376 Christer Bergh Bengtsfors BIOS 30.44
65 374 Bo Kåwe Säffle FI 30.46
66 380 Emil Adolfsson   30.50
67 302 Stefan Halvordsson DLIK 30.53
68 373 Jon Alette   30.54
69 327 Anders Green Vällingby 30.55
70 316 Sindre Tveiten Hovdens SK 30.58
71 392 Johnny Johansson DLIK 31.05
72 404 Sonny Lindgren   31.06
73 351 Urban Larsson Billingsfors 31.19
74 361 Peter Nyqvist Kållered 31.27
75 403 Jakob Lindgren   31.32
76 356 Johannes Olsson Hammarö 31.44
77 379 Joachim Adolfsson   32.10
78 335 Johan Andersson Karlstad 32.15
79 401 Simon Holmgren   32.23
80 325 Tommy Nilsson Karlstad 32.26
81 357 Mikael Guttke Hammarö 32.49
82 321 Lars Åke Edvardsson Bengtsfors 33.46
83 355 Fredrik Nilsson Lennartsfors IF 34.06
84 334 Kenny Gustavsson Bäckefors 34.21
85 323 Gunnar Tegner Åmål 34.26
86 345 Dennis S Johnsen Ödegården 35.17
87 378 Aws Almothary   35.33
88 339 Hans Olof Larsson Ödskölt 36.16
89 337 Johan Kristoffersson Åmål 36.35
90 406 Alexander Speerli   36.36
91 318 Kjell Svensson Säffle Friidrott 36.43
92 322 Mikael Andersson Göteborg 38.53
93 317 Olle Lind Billingsfors 38.57
94 320 Lennart Alette Ytterby 39.41
95 396 Dick Knutsson   42.02
96 405 Tomas Rodin   42.14
97 368 Mikael Andersson Suckan Runners 42.28
98 364 Kurt Samuelsson Bengtsfors 46.23
99 383 Jan-Inge Andersson   46.30
100 304 Mattias Strandberg ED 48.09
101 311 Daniel Karlsson ED 48.10
102 307 Göran Ekman Åmål 50.57
103 343 Svenning Leander Åmål 52.25
104 308 Rickard Svensson Säffle 69.15
       
    Damer 6 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 574 Catharina Thorn   25.00
2 583 Katarina Gustafsson   25.21
3 554 Maria Eklund Hammarö 28.03
4 526 Evelina Gustafsson Enskede 28.33
5 562 Frida Ödman   28.37
6 522 Emma Hansson Högsäter 28.40
7 576 Carin Remneland   28.45
8 586 Maria Dåverhög   28.50
9 501 Ebba Utter DLIK 28.52
10 571 Heli Marjomaa Stigsökarna 29.05
11 540 Monica Jansson Åmål 29.24
12 545 Emma Tingberg Solvikingarna 29.49
13 506 Camilla Kvalden NSI 29.52
14 521 Linda Hansson Stenungsund IF 30.23
15 527 Josefin Petrén Växjö 30.26
16 509 Camilla Jansson Brålanda 30.28
17 542 Irene Gustafsson Bengtsfors 30.50
18 582 Cecilia Andersson   30.51
19 563 Frida Lilja   31.02
20 520 Emma Park Team Solbacka 31.24
21 548 Siv Bengtsson Göteborg 31.40
22 578 Anna Bäckman   31.47
23 546 Jeanette Reuter Dals Långed 32.00
24 577 Maria Ahlbom   32.01
25 547 Karin Stenberg Pixbo 32.02
26 529 Anna Nyqvist Räddningstjänsten Åmål 32.04
27 504 Viktoria Martinsson Majafolket 32.28
28 513 Gunilla Olsson Uddevalla Sk 32.32
29 537 Marie Karlsson Swesports 32.46
30 508 Ewy Haglund Vänersborg 32.54
31 507 Gro Irene Skjellanger Hovdens SK 33.01
32 572 Viktoria Paulsson   33.13
33 584 Johanna Kaikkonen   33.29
34 560 Marit Elfstedt   33.32
35 515 Boel Jacobson Mellerud 33.38
36 550 Maria Larsson Göteborg 34.09
37 565 Elin Larsson   34.31
38 505 Katarina Gip Åmål 34.38
39 534 Lotta Malm Högsäter 34.39
40 541 Ulla Ericson Bullaren 34.45
41 528 Helen Danielsson Åmål 34.57
42 531 Åsa Zettervall Östra Ämtervik 35.08
43 579 Anette Fager   35.13
44 575 Elisabeth Jonasson   35.21
45 558 Ebba Bratt DLIK 35.25
46 551 Anna Olsen Huskvarna 35.50
47 570 Catarina Sjöling   37.14
48 580 Sofia Pedersen   37.15
49 530 Ingela Kristoffersson Åmål 37.39
50 544 Maria Gunnegård Lennartsfors IF 37.50
51 543 Ulrika Moberg Sorkedalens SF 38.09
52 567 Ingela Albinsson   38.39
53 561 Emelie Johnsson   38.42
54 524 Ingrid Hallander Linköping 38.45
55 523 Anne Ekberg Ed 39.01
56 585 Judith Speerli   39.10
57 566 Annette Gimsenius   39.53
58 535 Sanna Malm-Zetterberg Högsäter 40.03
59 503 Carina Fredriksson Mellerud 40.04
60 568 Matilda Eriksson DLIK 40.09
61 569 Wilma Eriksson DLIK 40.11
62 511 Frida Larsson Skövde 40.29
63 512 Angelica Widén Skövde 40.30
64 552 Sara Larsson Bengtsfors 40.33
65 533 Helena Wessman Mic s gym 41.27
66 556 Elina Jakobsson Bengtsfors 42.15
67 555 Nina Jakobsson Bengtsfors 42.16
68 564 Anita Olsson   42.17
69 514 Lizette Svensson Gustavsfors 42.23
70 573 Anna-Lena Klockargård   42.28
71 510 Britt Marchini Upphärad 42.37
72 557 Ingela Tellander Göteborg 43.11
73 539 Anna Skoglund Säffle 43.34
74 532 Kirsti Marie Aasum Dals Långed 43.41
75 536 Kristina Leander Åmål 44.06
76 549 Pia Malm   45.50
77 690 Jenny Holmedahl   45.56
78 581 Bianca Sapis-Weise   46.08
79 516 Birgitta Alette Ytterby 46.42
80 517 Linnea Åhl Åmål 47.28
81 519 Marie Åhl Åmål 47.46
       
    Herrar 12 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 830 Rickard Westergren IK Wilske 41.31
2 815 Anton Nilsson Karlstad 42.44
3 836 Andreas Ljunge   45.46
4 803 Patrik Lundgren OK Kroppefjäll 46.09
5 818 Magnus Jansson Åmål 46.34
6 845 Robert Henriksson   47.23
7 804 Anton Saba Team Ödetorp 47.27
8 826 Tomas Fredriksson Bengtsfors 47.39
9 820 Jesper Arvidsson Arvika 48.06
10 813 Marcus Grindange Sollentuna 48.12
11 847 Håkan Jansson SK Granan 48.13
12 808 Ulf Lewin Borås 49.39
13 819 Lennart Larsson DLIK Oldboys 50.18
14 846 Johan Andersson   50.27
15 843 Tom Petersen   50.46
16 828 Dan Johansson Uddevalla SK 50.51
17 842 Nicolaus Fager Hälle IF 51.13
18 834 Per-Erik Olsson   51.48
19 835 Bengt Ohlsson   51.50
20 811 Johan Constantin Mellerud 52.40
21 809 Rune Ekberg Eds Sk 52.49
22 812 Jhonny Lystad Mellerud 53.10
23 807 Ulf Söderblom Håfreström IF 53.28
24 814 Dan Carlsson Karlstad 53.39
25 829 Anders Kihlberg   54.43
26 825 Fredrik Karlsson Arvika 56.34
27 832 Magnus Bandgren Spontanlöparna 56.40
28 801 Daniel Bjurström Trollhättan 58.14
29 802 Pär Löfving   59.25
30 841 Lars Ahlbom   59.47
31 827 Mathias Andersson Suckan Runners 59.57
32 840 Hans Klammer Hamburg 62.07
33 839 Magnus Sjöling   62.27
34 806 Patrik Johansson Sjuntorp 63.07
35 844 Bengt-Åke Westlund   65.05
36 822 Jan Carlsson Åmål 65.51
37 833 Per Runfors   66.57
38 817 Gunnar Jensen ED 74.16
39 821 Tomas Bergström Årjäng 76.15
40 831 Hans Arkteg   83.31
41 838 Lennart Zetterlund   93.57
       
    Damer 12 km    
Placering: Startnr: Namn: Klubb: Tid:
1 911 Erika Åhl Jensen Åmål 48.31
2 905 Helena Sandin Grästorp 50.00
3 914 Linda Tersing Ok Flunehof 53.56
4 912 Catrine Gunnarsson Falkenberg 56.14
5 913 Anna Jonsson Falkenberg 56.40
6 918 Sofia Tingberg   57.54
7 908 Annika Bergström Årjäng 61.19
8 919 Elisabeth Levin   62.05
9 907 Cecilia Höög Flood Skåpafors 62.53
10 915 Karin H Jacobsen   63.52
11 916 Åsa Mosley   64.20
12 906 Anna Constantin Mellerud 66.34
14 920 Ulrika Porath   68.03
15 903 Veronica Bjurström Trollhättan 69.08
16 904 Madeleine Svensson Trollhättan 72.44
17 901 Barbro Lindgren Ljungskile 74.41
18 902 Anna-Lena Larsen Uddevalla 75.52
       
    Gångklass    
  Startnr: Namn: Klubb:  
  700 Lars Åke Norman Åmål  
  702 Per Arne Norman Åmål  
  703 Lennart Mattson Ytterby IS  
  704 Carina Mattson Ytterby IS  
  705 Hans Liljeblad    
  706 Anna Nilsson    
  707 Mattias Gunnarsson DLIK  
  708 Mikael Gunnarsson DLIK  
  709 Ann-Charlotte Skoog    
  710 Inger Hansson    
         

<-- tillbaka